O nás

Všetci sme bývalí členovia FS Kalina a speváckej skupiny Riava. V období stagnácie FS Kalina  a speváckej skupiny Riava sme v túžbe po speve vytvorili v auguste 2005 samostatnú spevácku skupinu Lelija. Piesne si vyberáme a upravujeme sami. Amatérski podľa vlastného cítenia, bez notového zápisu. Vraciame sa k starým zabudnutým piesňam nášho regiónu, ale aj k piesňam ruským a ukrajinským. Náš repertoár pozostáva z ľudových  piesní  nášho regiónu.  Patria k nim aj piesne v rusínskom, zemplínskom i šarišskom nárečí. Ale taktiež piesne ukrajinské, ruské, poľské, slovinské a české.

K obyčajam a zvykom nášho regiónu patria prekrásne ľudové tradície,  ktoré sú najdrahším klenotom nášho národa a nemôžu chýbať v našom repertoári. Patrí k nim žatva, vianočné zvyky a koledy, priadky, ľudové veselice, čepenie nevesty a svadobné piesne.

Mali sme možnosť vystúpiť na javisku nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, Česku, Srbsku, Maďarsku   a na  Ukrajine (Kyjev). Pravidelne sa zúčastňujeme folklórnych festivalov, kultúrnych a spoločenských podujatí v našom regióne. Vystúpili sme na Matičných dňoch v Martine, kde sme úspešne reprezentovali folklór našej národnostnej menšiny na Slovensku, v Bratislave na dňoch Bieloruskej kultúry, v Košiciach, Prešove,  a v mnohých dedinkách východného Slovenska. Vytvárame si vlastné scenáre k jednotlivým ročným obdobiam a tradíciam, v ktorých nechýba umelecké slovo, moderátorsky text v spojení s piesňou. Pravidelne sa zúčastňujeme festivalov duchovných piesni a vianočných koncertov s prezentáciou rusínskych Vianoc – Rizdvjanych svjat a nádherných kolied.

Svoje prvé CD – LELIJA – sme nahrali v auguste 2006 v českom rozhlasovom štúdiu v Ostrave, kde nás pozval známy český spevák a skladateľ Statis Prusalis, ktorého očarila rusínska pieseň. Výber piesni, ktoré by mali byť na prvom CD bol naozaj ťažký. Nebolo ľahké vzdať sa niektorej z piesni repertoáru. Po náročnom výbere sme sa rozhodli pre tie rusínske piesne, ktoré časom upadli do zabudnutia. Časť repertoáru CD tvoria piesne zemplínske a piesne ukrajinské, ktoré sa spievajú dodnes a sú obľúbené aj iných regiónoch Slovenska. Snažíme sa zachovávať piesne v pôvodnej podobe, bez umeleckých úprav. Neusilujeme o umelo vytvorené doprovody k piesňam, aj keď  možnosti dnešnej techniky sú široké.  Spievame a- capella a so živým doprovodom  akerdeónu.

Naše druhé CD pod názvom LELIJA 2 – Politije ptašok – sa nám podarilo vydať v roku 2010. Okrem ľudových rusínskych a zemplínskych piesní sme naň naspievali aj duchovné, ukrajinské a ruské piesne nielen s doprovodom akordeónu, ale aj s rezkým hudobným podkladom.

P1110305

PRE RADOSŤ VAŠEJ DUŠE SPIEVAJÚ:
Mgr. BEÁTA BABINOVÁ
– je učiteľkou, ktorá sa narodila a vyrástla v prekrásnej prírode Polonín. Skláňa sa nad hlávkami malých slniečok, aby ich naučila prvé hlásky, prvé písmená. Popri pracovných povinnostiach, starostlivosti o rodinu, svojho syna a manžela, odovzdáva veľký kus srdca aj spevu ľudových piesní.
Mgr. MIRIAM MUDRÍKOVÁ – je dušou speváckej skupiny. Je vždy plná energie a nových nápadov. Miriam pokračuje v šlapajách svojich rodičov. Umelecké slovo, poézia a pieseň sú neomysliteľnou súčasťou jej života. Svoju prácu učiteľky strieda s povinnosťami manželky a matky.
PaedDr. MARIANNA COGANOVÁ – je rovnako učiteľkou, ktorá matematické vzorce, čísla a fyzikálne zákony strieda s nádhernými tónmi ľubozvučných piesní. Mariana začínala už ako malá speváčka v Medzilaborciach pod Kamjanou.
Mgr. TATIANA GLODOVÁ – jej úsmev, milé slová a čarovný hlas ju sprevádzajú nie len na folklórnych vystúpeniach, ale aj pri práci s deťmi v materskej škole. Spevu sa venuje od svojich šiestích rokov.

NA AKORDEÓNE VÁM HRÁ :
RASTISLAV JAROLÍN
– tento mladý muž je pýchou speváckej skupiny. Mladý talentovaný akordeonista pochádza z rodiny nadaných muzikantov. Rastislav je študent, ktorý okrem záujmu o svet automobilov svoj voľný čas venuje spievaniu a hudbe.

„Sme len ľudia, každý so svojimi malými, či väčšími nedostatkami. Ale keď sa postavíme pred diváka na scénu,
žiadna z našich charakterových vlastností
nám nezabráni v tom, aby sme odviedli maximálny výkon.“

Sme aj na facebooku: lelijahumenne

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: